fbpx

Zaštitna oprema – tko ju mora koristiti? Evo što kažu propisi!

Zaštitna oprema – tko ju mora koristiti? Evo što kažu propisi!

Neovisno o tome kojim se zanimanjem bavite, vaša sigurnost na radu vrlo je važna. Znači li to da morate koristiti zaštitnu opremu? Tko ju je obavezan koristiti, kada i na koji način, saznat ćemo u nastavku teksta.

Pogledajmo što kaže Pravilnik o uporabi osobne zaštitne opreme (OZO): “Poslodavac mora na vlastiti trošak radnicima osigurati ispravnu osobnu zaštitnu opremu, provoditi postupke održavanja, popravaka i zamjene osobne zaštitne opreme te osigurati zadovoljavajuće higijensko stanje opreme.” Država je, dakle, poslodavca obavezala da se mora pobrinuti da zaštita i sigurnost svih njegovih radnika budu prioritet. Njegova je zakonska zadaća da pažljivo procijeni sve sigurnosne i zdravstvene rizike. Potom, u skladu s time, dužan je osigurati im adekvatne mjere i zaštitnu opremu kojima se preveniraju moguće štetne posljedice.

Što je to zaštitna oprema?

Osobna zaštitna oprema je sva ona “oprema koju radnik nosi, drži ili na bilo koji drugi način koristi na radu pri obavljanju poslova, tako da ga štiti od jednog ili više izvora opasnosti odnosno štetnosti koji bi mogli ugroziti njegovu sigurnost i zdravlje”, navodi se u Pravilniku o uporabi OZO. Osobnom zaštitnom opremom, kako se nadalje navodi u Pravilniku, također se smatra i svako pomagalo ili dodatak koji štiti radnika od neželjenih posljedica radnih rizika.  No, tko sve treba koristiti osobnu zaštitnu opremu? I ovdje je Zakonodavac prilično jasan. Ako postoje određeni rizici po zdravlje i sigurnost radnika, a koji je ne mogu ukloniti ili umanjiti slijedeći osnovna načela zaštite o radu niti adekvatnom organizacijom rada – korištenje zaštitne opreme je obavezno. To ujedno znači da postoje jasni kriteriji i da poslodavac ne može samoinicijativno “odlučiti” da vam zaštitna oprema nije potrebna.

Radna oprema mora zadovoljiti određene kriterije

Nije svaka radna oprema ujedno i zaštitna oprema. Postoje pravno definirani zahtjevi i norme koje mora ispunjavati, da bi se kao takva mogla definirati. Jedna od najvažnijih stavki koje zaštitna oprema mora ispunjavati jest da ne riskira stvaranje drugog zdravstvenog ili sigurnosnog problema dok prevenira neki drugi.

Nadalje, zaštitna oprema uvijek se bira u skladu s uvjetima na radnom mjestu. Što to znači? Električara ona treba zaštititi od strujnog udara, radnika na građevini od ozljeda koje mogu nastati padom ili padom teškog predmeta itd. Zanimljivo je i da Pravilnik izričito navodi da poslodavac treba osigurati opremu koja je ergonomska i u skladu sa zdravstvenim stanjem svakog pojedinog radnika.

No, da bi radnik bio zaštićen nije dovoljno samo koristiti opremu. Potrebno je pravilno ju koristiti. Pravilnik stoga nalaže da je poslodavac dužan osigurati osposobljavanje. Ono može uključivati i praktičnu demonstraciju.

Poslodavcima je država nametnula ogromnu odgovornost i obavezu. Ipak, vrijedi sagledati i drugu perspektivu. Zaštita i sigurnost radnika na radnom mjestu od izuzetne su važnosti. Radnik kojem je očuvano zdravlje je produktivan radnik. I što je još važnije – sretan i zadovoljan čovjek.

Ako ste u potrazi za kvalitetnom i udobnom radnom opremom koja zadovoljava sve standarde i zakonske norme, našu ponudu možete pogledati ovdje.