fbpx

Što nakon ozljede na radu?

Što nakon ozljede na radu?

Ozljeđivanje na radu predstavlja ozbiljan problem koji utječe na zdravlje i dobrobit radnika širom svijeta. Bez obzira na industriju ili sektor u kojem se obavlja rad, izloženost opasnostima i rizicima na radnom mjestu može imati ozbiljne posljedice po fizičko i mentalno zdravlje zaposlenih. No, što učiniti kad unatoč svim poduzetim preventivnim radnjama nesreća na radu ipak dogodi?

Da bismo na to pitanje odgovorili, najprije vrijedi razjasniti što ozljeda na radu jest, a što nije. Prema važećem Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju, ozljede na radu su one ozljede do kojih dolazi tijekom radnog procesa ili tijekom putovanja s mjesta boravka do posla i obratno, i to djelovanjem kemijskih tvari ili pak fizičke odnosno mehaničke sile. U ovu definiciju ne ubraja se ona ozljeda koja je skrivljena neodgovornim ponašanjem radnika. Što to znači? Pod nesavjesna ponašanja radnika ubrajaju se, primjerice, vožnja ili rad pod utjecajem opojnih tvari ili alkohola, fizički sukob na radnom mjestu ili pak namjerno samoozljeđivanje. Također, u ozljede na radu ne svrstavaju se atake kronične bolesti, kao ni urođene ili stečene predispozicije koje mogu rezultirati bolešću.

Što napraviti kad se nesreća na radu dogodi?

Kad se dogodi nesreća na radu, postoje određene procedure kojih se treba pridržavati. U nastavku teksta, istražit ćemo koje korake poduzeti, kako se osigurava zdravstvena skrb i što inspekcija rada može učiniti kako bi osigurala poštivanje zakona i sigurnost zaposlenika.

Medicinska pomoć

Prvo i najvažnije, osoba koja je doživjela ozljedu trebala bi primiti odgovarajuću medicinsku skrb razmjerno težini zadobivene ozljede. To može uključivati pružanje prve pomoći i stabilizaciju ozlijeđene osobe. Ako je ozljeda ozbiljna, potrebno je smjesta pozvati hitnu pomoć. Ozlijeđena osoba proći će kroz medicinsku procjenu kako bi se utvrdilo koliko je ozbiljna ozljeda i koja je terapija potrebna za oporavak. To može uključivati posjete liječnicima, kirurške intervencije ili druge potrebne postupke. Nakon adekvatne sanacije ozljede, zdravstveno stanje ozlijeđene osobe može zahtijevati rehabilitaciju kako bi se vratila na radno mjesto. To uključuje vježbe, terapije i druge postupke koji će pomoći u obnovi funkcionalnosti i smanjenju invaliditeta.

Važno je napomenuti da, sukladno čl. 19 Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, HZZO svim osiguranicima plaća cjelokupno liječenje posljedica priznate ozljede na radu. Drugim riječima, u takvim slučajevima čak i osiguranici bez dopunskog zdravstvenog osiguranja ne plaćaju troškove participacije. U slučaju da su troškovi ipak naplaćeni, sugestija je da se podnese zahtjev za refundacijom nadležnom uredu HZZO-a.

Prijava ozljede HZZO-u

Ozljedu je potrebno prijaviti nadležnim tijelima. Ovo je važno iz više razloga: pruža informacije poslodavcu o tome što se dogodilo, pomaže u analizi uzroka ozljede te osigurava poštivanje zakonskih zahtjeva i ostvarivanje prava ozlijeđenog radnika. Vremenski rok unutar kojeg se ozljeda mora prijaviti HZZO-u iznosi 8 dana od događaja, kad je u pitanju lakša ozljeda. No, na stranicama HZZO-a spominje se još jedan rok, i to od 3 godine. Ako za osiguranika u tom vremenskom okviru nije podnesena prijava o ozljedi na radu, on nažalost gubi pravo pokretanja postupka kojim bi navedeni Zavod utvrdio i priznao ozljedu na radu.

Prijava inspekciji rada

Ako je težina ozljede velika ili za posljedicu ima smrtni ishod, poslodavac je, osim HZZO-u, dužan bez odgode podnijeti prijavu i Inspekciji rada pri Državnom inspektoratu. Inspektor tada izlazi na očevid kako bi utvrdio uzroke ozljede i provjerio je li se poslodavac pridržavao sigurnosnih standarda na radu. Ova istraga može uključivati ispitivanje svjedoka, pregled dokumentacije i pregled samog radnog mjesta.

Što ako poslodavac ne želi prijaviti ozljedu?

U situaciji da poslodavac izbjegava surađivati, odnosno ne želi prijaviti ozljedu radnika, to je dužan učiniti liječnik obiteljske medicine na njegov zahtjev ili prema prijedlogu nadležnog liječnika specijalista medicine rada s kojim HZZO ima sklopljen ugovor o provođenju specifične zaštite radnika.  Isto tako, ozljedu na radu može prijaviti i sam osiguranik, ili u slučaju fatalne ozljede, član njegove obitelji.

Kako spriječiti ozljedu na radu?

Nakon ozljede na radu, brza i učinkovita reakcija igra ključnu ulogu u osiguravanju najbolje moguće brige za ozlijeđenu osobu i sprječavanju budućih incidenata. Iako rizik nije uvijek moguće u potpunosti ukloniti, pravilnim mjerama može se značajno reducirati. Ovisno o prirodi radnog mjesta, ta mjera može uključivati obavezno nošenje zaštitne radne opreme.

U tom kontekstu, želimo naglasiti važnost kvalitetne i pouzdane zaštitne radne opreme. U Temperamentu ponosno nudimo visokokvalitetnu paletu proizvoda koji uključuju radne rukavice, hlače, majice, jakne, obuću, respiratore, radne kacige, antifone i mnoge druge proizvode koji će vam pomoći osigurati siguran i zaštićen radni okoliš. Našu ponudu možete pogledati ovdje. Vaša sigurnost i dobrobit naša su najviši prioritet. Tu da vam pružimo podršku i rješenja koja će vam pomoći u vašem svakodnevnom radu. Jer – prevencija je ipak najbolji lijek.